Pre deti


Koho môžeš požiadať o pomoc, keď máš nejaký problém?
Určite máš okolo seba niekoľko ľudí, ktorí Ťa majú radi (i keď si to práve v tejto chvíli nemyslíš). Povedať niekomu o svojom trápení – to chce niekedy kus odvahy. Ale Ty to určite dokážeš. Držíme Ti palce! Bude Ti hneď o niečo lepšie, keď na svoje trápenie nebudeš sám (sama).

Rodičia určite budú vedieť, ako Ti majú pomôcť, alebo kde majú pomoc hľadať. Možno sa bojíš, že sa budú z nejakého dôvodu hnevať. To sa môže stať. Ale určite Ti budú chcieť hlavne pomôcť, pretože Ťa majú radi a záleží im na Tebe. A tiež ich iste poteší, že si o svojom trápení povedal (povedala) práve im.
Čo robiť, keď nedokážeš alebo nemôžeš povedať o svojom trápení rodičom?
Skús požiadať o pomoc napríklad: svojho učiteľa, školského psychológa alebo špeciálneho pedagóga, výchovného poradcu v škole, babku alebo dedka, tetu alebo uja, vedúceho krúžku, ktorý navštevuješ, pani družinárku... Súrodenec či kamarát Ti môžu dodať odvahu alebo pomôcť nájsť toho správneho dospelého, ktorý Ti s tvojim trápením pomôže.

Čo robiť, ak sa bojíš alebo hanbíš o svojom trápení hovoriť „z očí do očí“?
Niekedy sa deti boja alebo hanbia hovoriť o svojom trápení s niekým, koho poznajú. Niekedy majú zasa pocit, že o svojom trápení nedokážu hovoriť „z očí do očí“. V takýchto prípadoch môžeš zavolať na niektoré z nižšie uvedených čísel. Tam Ťa pozorne vypočujú a poradia Ti, čo máš robiť, prípadne čo urobiť zo všetkého najskôr. Môžeš napísať aj nám do ONLINE PORADNE.

  1. Linka detskej istoty (Unicef Slovensko)
    tel.: 116 111 (nonstop, vrátane sviatkov a víkendov)

  2. Linka detskej dôvery
    tel.: 055/234 72 72 (v pracovné dni od 14.00 do 20.00)
    e-mail: odkazy@linkadeti.sk
    poradenstvo cez chat: klikneš na Livechat na www.pomoc.sk alebo na www.zodpovedne.sk (chatovať môžeš od 14.00 do 16.00)

Ako sa môžeš aj Ty s nami stretnúť?
Môžu Ťa ku nám objednať Tvoji rodičia – skús im povedať o tom, čo Ťa trápi. Môžeš im ukázať aj našu web stránku. Ak nebývaš s rodičmi, môže Ťa k nám objednať tvoj „zákonný zástupca“ (možno je to babka alebo teta, u ktorej žiješ – opýtaj sa).